Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

24 stycznia odwiedziła naszą szkołę Patrycja Malinowska, która jest osobą niewidomą. Poprowadziła dla uczniów warsztaty edukacyjne dotyczące funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzroku. Pani Patrycja przekonała uczniów, że mimo utraty wzroku można

żyć aktywnie, doskonale funkcjonować samodzielnie, pokonywać bariery i odnosić sukcesy. Opowiedziała nam, że ukończyła studia licencjackie (filologia angielska) i magisterskie (pedagogika resocjalizacyjna) oraz studia podyplomowe z doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy oraz tyflopedagogikę. Obecnie planuje doktorat. Dzięki studium masażu pracuje od 3 lat jako masażystka. Jest również absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Sierpcu.

Patrycja Malinowska opowiedziała nam, z czym jako osoba niewidoma musi się codziennie zmagać, a także podpowiedziała naszym uczniom, jak się zachować w stosunku do osoby z uszkodzonym wzrokiem oraz jak można zaoferować swoją pomoc.

Pani Patrycja przywiozła ze sobą kilka sprzętów, które ułatwiają jej codzienne funkcjonowanie np. maszynę brajlowską, tester kolorów, wypukłe rysunki, płynomierz. W trakcie spotkania uczniowie naszej szkoły mogli wczuć się w rolę niewidomej osoby np. poruszając się z zawiązanymi oczami z białą laską, odczytując za pomocą dotyku wypukłe rysunki czy też nalewając wodę do szklanki z użyciem specjalnego czujnika poziomu cieczy. Mogli również napisać swoje imię w brajlu, korzystając z maszyny pani Patrycji.

Patrycja Malinowska jest również osobą bardzo utalentowaną muzycznie. Od najmłodszych lat bierze udział w konkursach wokalnych, recytatorskich oraz gra w spektaklach teatralnych. W trakcie spotkania mogliśmy się o tym przekonać, gdyż zaśpiewała nam dwie piosenki. Był to bardzo wzruszający moment, niejednej osobie zakręciła się łza w oku…

Pani Patrycja przekonała nas, że warto mieć marzenia, że nigdy nie należy się poddawać i zawsze trzeba wierzyć w swoje możliwości.

Dorota Bielecka, Ewa Topolewska

Poniżej zamieszczamy dodatkowe informacje od Pani Patrycji Malinowskiej.

„Urodziłam się w małej miejscowości w powiecie sierpeckim w 1992 roku, a od 10 lat mieszkam
w Płocku. Szkołę podstawową ukończyłam w Laskach, a następnie postanowiłam kontynuować naukę w szkołach ogólnodostępnych. Śpiew jest dla mnie naturalny jak oddychanie. Występowałam dla królowej Belgii i prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej, Marii Kaczyńskiej, Anny Komorowskiej, prezydentowej Armenii, a także w programie „Od przedszkola do Opola” oraz kilkukrotnie
w Ciechocinku na „Festiwalu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej”, gdzie w 2009 roku zdobyłam nagrodę Grand Prix.

Kocham musical i teatr. W 2010 roku zagrałam w musicalu „Drogi życia”, który zajął 1 miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w San-Remo. W 2013 wzięłam udział w programie „Must be the Music”, w którym doszłam do finału. Koncertowałam również poza granicami kraju np. w Brukseli, Czechach, Słowacji i Chorwacji. Brałam również udział w pokazie mody, gdzie wraz z innymi osobami niepełnosprawnymi, zostałam uwieczniona na zdjęciach w kalendarzu.

W roku 2014 zaśpiewałam na „Festiwalu Zaczarowanej Piosenki”, gdzie w finale towarzyszyła mi Mela Koteluk. I również w tym samym roku wzięłam udział w koncercie kolęd na zaproszenie ambasady Słowacji w Brukseli, gdzie miałam zaszczyt śpiewać dla księcia Belgii.

W 2015 roku wystąpiłam na Festiwalu Operowo-Operetkowym w Ciechocinku. Śpiewałam również
z Markiem Torzewskim. Wzięłam udział w nagraniach płyt pod nazwą „Góralskie serce”, gdzie aranżacje do utworów pisał Adam Sztaba. Na jednej z płyt zaśpiewałam z Piotrem Cugowskim. Występowałam na koncertach z orkiestrami pod dyrekcja Adama Sztaby, Zbigniewa Górnego, Marka Czekały czy Orkiestry Klimatycznej z Nowego Targu pod batutą Agnieszki Krainer.

Występowałam również na deskach Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, grając w takich spektaklach jak: „Ubu Król”, „Romeo i Julia”. W ubiegłym roku zdobyłam III miejsce na Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej „FILMOSENKI” w Warszawie, I miejsce na XX Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu, Nagrodę Specjalną na I Ogólnopolskim Festiwalu dla Osób Niewidomych i Niedowidzących w Opolu, Nagrodę Publiczności oraz II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Muzyka otwiera duszę” w Bydgoszczy, a także nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Dla Osób Niewidomych i Niedowidzących w Turku. Ponadto statystowałam w serialu „Ojciec Mateusz”, wzięłam udział w nagraniach do serialu „Pasjonaci”. W 2019 roku zaśpiewałam z Olgą Szomańską w duecie w Zakopanym w koncercie pod dyrekcją Adama Sztaby. 3 grudnia 2019 roku wystąpiłam na Zamku Królewskim w Warszawie podczas gali konkursu „Człowiek bez barier”.

Jestem współautorem spektaklu pt. „Świat za sto lat”, opowiadającego o życiu ludzi niewidomych. Spektakl ten był wystawiony w Płocku i spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem. Teatrzyk, który został stworzony na potrzeby przedstawienia, złożony był z trójki niewidomych osób. Spektakl został zauważony na Festiwalu Teatralnym w Warszawie, gdzie zajął II miejsce.

Brałam udział w różnych konkursach recytatorskich zajmując czołowe miejsca. W wieku 6 lat zagrałam tytułową postać z bajki pt. „Calineczka”, a w wieku 12 lat tytułową bohaterkę książki pt. „Pollyanna”. Podczas jednego z koncertów na Słowacji „supportowałam” Zuzanę Smatanovą, która na Słowacji jest jedną z popularnych gwiazd. Podczas koncertu w Ostravie w Czechach wystąpiłam przed Ewą Farną. Zaśpiewałam również z zespołem Czechomor podczas jednego z wielu „Wierchowych spotkań”, w których biorę udział już od kilku lat, a które odbywają się w Zakopanym.

Obecnie pracuję nad swoim autorskim singlem, pisząc własny tekst i muzykę.  Bardzo lubię bawić się głosem, udzielając go różnym postaciom. Dlatego też marzy mi się, abym mogła podłożyć swój głos bohaterowi bajki. Marzę też, aby powstał musical o osobach niewidomych. Chciałabym, aby musical wystawiany był w Polsce i na świecie. Chciałabym dzielić się radością, jaką daje mi śpiewanie z ludźmi w kraju i poza granicami.

Udzielam się również charytatywnie, bo wierzę, że warto pomagać i pomaganie drugiemu człowiekowi sprawia mi ogromną radość. W 2017 roku zostałam wyróżniona nagrodą marszałka województwa mazowieckiego w konkursie „Barwy Wolontariatu” za działalność charytatywną. Odwiedzam też przedszkola, szkoły i uczelnie pokazując, jak funkcjonują osoby niewidome w społeczeństwie. Ponadto uwielbiam podróżować i uczyć się języków obcych. Kocham teatr, musical, uwielbiam czytać książki i także pływać, jeżeli czas pozwala. Ubóstwiam rosół, gofry i czekoladę oraz maliny i czarne porzeczki.”

Patrycja Malinowska

Back to top