Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. DBI 2020 odbywał się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!” zachęcając 

wszystkich do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. 

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do udziału w tej inicjatywie. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka tematyczna, której celem było przybliżenie użytkownikom potencjalnych zagrożeń czyhających w sieci oraz przypomnienie zasad Netykiety. Do najmłodszych uczniów w sposób szczególny przemawiały postacie złowrogich Sieciuchów spoglądające z poszczególnych części tablicy.

Na korytarzu szkolnym zostały wyeksponowane także plakaty wykonane przez uczniów klas IV-VI w ramach akcji „Nie hejtuję – reaguję”. Tematyczne prace w rozmiarze XXL cieszyły się zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale całej społeczności szkolnej.

Uczniowie klasy IV byli odbiorcami gry edukacyjnej na temat bezpieczeństwa w Internecie poprowadzonej w konwencji Escape room-u. Uczniowie podzieleni na sześcioosobowe drużyny musieli pokonać przygotowaną dla nich trasę, której kierunek wyznaczały specjalne mapki. Na czwartoklasistów czekało 6 punktów z zadaniami dotyczącymi zasad bezpiecznego poruszania się w sieci. Uczniowie musieli się zmierzyć m.in. z odkodowaniem wiadomości zaszyfrowanej za pomocą Alfabetu Morse’a, z zaprogramowaniem bezpiecznej drogi dla robotów – biedronek, czy wyborem najlepszej trasy małych robotów – Ozobotów. Dodatkowym utrudnieniem, ale też ciekawostką dla dzieci był fakt, że wszystkie polecenia zakodowane zostały za pomocą kodów QR. Aby odczytać polecenie – uczniowie musieli zeskanować kod wykorzystując telefony komórkowe z odpowiednim oprogramowaniem. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie uczestnicy otrzymywali kopertę z literkami, z których na koniec ułożyli hasło związane z bezpieczeństwem w sieci.

Justyna Portalska

Anna Kołodziejska

Renata Kikolska

Anna Jarzębowska-Krześniak

Mariola Chmielewska

Lidia Chęcińska

Katarzyna Bańkowska

Back to top