Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z miejscową historią.

Pośród dawnych mieszkańców Proboszczewic i okolicznych miejscowości znajduje się wielu zasłużonych, choć nieco zapomnianych bohaterów, którzy

zostawili swój ślad w historii regionu i kraju. Na cmentarzu parafialnym w Starych Proboszczewicach można zaleźć ich groby.

Maria i Witold Bunikiewiczowie

Maria była literatką, która poświęciła swe życie, jak napisano na inskrypcji nagrobnej, "Bogu i Ojczyźnie".

Witold należał do czołowych pisarzy polskich I połowy XX wieku, był doktorem filozofii, dramaturgiem  i krytykiem sztuki. Był również oficerem Wojska Polskiego i uczestnikiem wojny bolszewickiej 1920 roku.

Rodzina Szacherskich

Piotr Szacherski, żonaty z Haliną z Grabowskich, był doktorem medycyny i ojcem pułkownika Zbigniewa Szacherskiego.

Pułkownik Zbigniew Szacherski to dowódca 7. pułku strzelców konnych wielkopolskich, uczestnik kampanii wrześniowej, a po wojnie dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Rodzina Grabowskich z Kędzierzyna

W czasie powstania styczniowego udzielali gościny i kwatery bohaterskiemu generałowi, Zygmuntowi Padlewskiemu, straconemu później w Płocku .

Jan Sebastian Kuskowski

Walczył w  powstaniu listopadowym 1830 roku.

Bracia Wilkowscy

Polegli na polu chwały w latach 1914 - 1920.

Stefan Mazowiecki

Był porucznikiem Wojska Polskiego. Zmarł z ran odniesionych podczas obrony Modlina 31.10.1939 roku.

Na naszym cmentarzu spoczywają również wieloletni proboszczowie Parafii Św. Floriana zasłużeni dla miejscowej społeczności:

ksiądz Wacław Ciarka

ksiądz Walerian Czartoryski

ksiądz Jerzy Sitkiewicz

Odwiedzając groby bliskich i znajomych, zatrzymajmy się na chwilę przy grobach miejscowych bohaterów i zapalmy znicz, symbol naszej pamięci i hołdu dla ich czynów. Zadumajmy się nad życiem ludzi stąd- lekarzy, żołnierzy, literatów, księży, którzy służąc swojej małej ojczyźnie, służyli całej Polsce.

Cześć Ich pamięci!

Aneta Gromanowska

Arkadiusz Mikołajczyk

Back to top