Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

11 czerwca rozpoczęliśmy swoją przygodę od zwiedzania Szymbarku. W towarzystwie przewodnika CEPR zobaczyliśmy unikalne w skali świata obiekty, m. in.: Najdłuższą Deskę Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW "Gryf Pomorski", czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Najbardziej charakterystyczną atrakcją był "Dom do Góry Nogami", w którym na własnej skórze mogliśmy odczuć efekty zawirowań błędnika. Potem udaliśmy się do miejsca zakwaterowania w Mikoszewie i przespacerowaliśmy się na plażę, gdzie miło spędziliśmy czas na wspólnych zabawach.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od odwiedzenia Westerplatte, miejsca historycznego, które odegrało ważną rolę w historii Polski- 1 września 1939 roku wybuchła tu II wojna światowa. Przewodnik opowiedział nam o historii tego miejsca i pokazał pozostałości umocnień wojskowych oraz pomnik Obrońców Westerplatte. Mogliśmy zobaczyć ruiny koszar, wież strażniczych i schrony, które przypominały nam o trudnym czasie, jaki przeszedł naród polski podczas wojny. Następnie wyruszyliśmy do Gdańska, miasta o bogatej historii i kulturze. Naszą pierwszą atrakcją była Katedra Oliwska, w której wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego. Spacerując po centralnym placu Gdańska, mogliśmy podziwiać piękne kamienice z charakterystycznymi fasadami. Przechodząc przez uliczkę Mariacką, dotarliśmy do słynnego Kościoła Mariackiego, największego kościoła ceglano-łacińskiego na świecie. Na zakończenie dnia udaliśmy się na plażę, podziwiać zachód słońca.

Dzień trzeci rozpoczęliśmy od wodnych atrakcji w Aquaparku w Redzie, gdzie mieliśmy okazję skorzystać z różnorodnych basenów, zjeżdżalni i jacuzzi. Można było poczuć adrenalinę na szybkich zjeżdżalniach wodnych lub zrelaksować się i wygrzać się w jacuzzi. Po kilku godzinach spędzonych w Aquaparku udaliśmy się na spacer po słynnym molo w Sopocie, gdzie mogliśmy podziwiać piękne widoki na morze i plażę. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie okrętu Błyskawica w Gdyni. Ten historyczny okręt wojenny z czasów II wojny światowej zapewnił nam niezapomniane doświadczenie. Przewodnik oprowadził nas po pokładach okrętu, opowiadając ciekawe historie związane z jego służbą. Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało życie na okręcie dla marynarzy i jakie były ich codzienne obowiązki. Zwiedziliśmy różne pomieszczenia, takie jak kabiny oficerskie, sala dowodzenia i uzbrojenie, odkrywając tajemnice i historię okrętu. Mogliśmy poczuć atmosferę tamtych czasów i zobaczyć, jakie były warunki życia i pracy na okręcie wojennym. Na zakończenie dnia pobawiliśmy się przy muzyce, wspólnych pląsach i zabawach. Dostarczyło nam to wiele radości i uśmiechu.

Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru na plażę i pożegnania z morzem. Następnie udaliśmy się do zamku w Malborku, który jest uznawany za największy ceglany zamek w Europie. Przewodnik przedstawił nam historię zamku i opowiedział o potędze Zakonu Krzyżackiego. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Wielki Dziedziniec, Kaplicę Zamkową, Wielką Salę Refektarzową, Wieżę Marszałkowską, gdzie znajdowała się wystawa prezentująca uzbrojenie i zbroje rycerzy.

Tegoroczna zielona szkoła była nie tylko okazją do wspaniałej zabawy i relaksu, ale również doskonałą możliwością poznania polskiej historii i kultury. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykłe zabytki i miejsca o ogromnym znaczeniu historycznym. To będzie niezapomniane doświadczenie, które na długo pozostanie w ich pamięci.

Sylwia Kozińska, Katarzyna Kiełpińska

Back to top