Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 przypadał na 11 lutego i odbywał się pod hasłem „Razem na rzecz lepszego Internetu”.
Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się do udziału w tej inicjatywie. Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w grze edukacyjnej na temat bezpieczeństwa w Internecie poprowadzonej w konwencji Escape room – u. Uczniowie podzieleni na cztery drużyny musieli
pokonać przygotowaną dla nich trasę, której kierunek wyznaczały specjalne mapki. Na czwartoklasistów czekały 4 punkty z zadaniami dotyczącymi zasad bezpiecznego poruszania się w sieci. Uczniowie musieli zmierzyć się z odkodowaniem wiadomości zaszyfrowanej za pomocą Alfabetu Morse’a, z zaprogramowaniem bezpiecznej drogi dla robotów – biedronek, wyszukiwaniem odpowiedzi na pytania w Internecie za pomocą tabletów i komputerów. Dodatkowym utrudnienie, ale także ciekawostką dla dzieci był fakt, że wszystkie polecenia zakodowane były za pomocą kodów QR. Aby odczytać polecenie uczniowie musieli zeskanować kod wykorzystując telefony komórkowe z odpowiednim oprogramowaniem. Za każde poprawne rozwiązane zadanie uczestnicy otrzymywali materiały edukacyjne, z których na koniec stworzyli w grupach plakaty na tematy związane z hejtem. Uczniowie otrzymywali także literki, z których na koniec utworzyli hasło „Internet niebezpieczny może być, uważać każdy musi dziś!”. Prace wykonane podczas tego zadania zostały zamieszczone na gazetce znajdującej się na korytarzu szkolnym.
Katarzyna Bańkowska, Lidia Chęcińska, Anna Kołodziejska, Justyna Portalska, Edyta Warzyńska




