W klasie 2a odbyły się wyjątkowe wybory prezydenckie – kandydatami były Mazak i Plastelina! To nietypowe głosowanie było elementem zabawy edukacyjnej, dzięki której uczniowie mogli poznać zasady działania demokratycznych wyborów.
Na początku zajęć dzieci poznały sylwetki kandydatów, zapoznały się z ich zaletami oraz „programem wyborczym”. Następnie dowiedziały się,
czym są wybory, jakie pojęcia się z nimi wiążą. Poznały znaczenie takich słów jak: kandydat, sztab wyborczy, cisza wyborcza, urna, komisja wyborcza czy karta do głosowania.
Aby wziąć udział w głosowaniu, uczniowie musieli najpierw złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Po dopełnieniu tej formalności każdy otrzymał swój własny, imienny dokument tożsamości, który uprawniał go do udziału w wyborach.
W klasie zorganizowano lokal wyborczy, a nad przebiegiem głosowania czuwała wybrana wcześniej komisja wyborcza, która następnie przeliczyła głosy i odczytała protokół.
Zabawa wzbudziła wiele emocji zaangażowania, a jednocześnie była świetną lekcją obywatelską. Uczniowie przekonali się jak ważne są wybory oraz jak wygląda ich przebieg. Była to nauka poprzez doświadczenie, którą z pewnością zapamiętają na długo.
Magdalena Rycombel




