Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Załącznik do Zarządzenia nr 11/2021

Dyrektora Szkoły Podstawowej

w Starych Proboszczewicach

z dnia 29.08.2021 r.

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA I FUNKCJONOWANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W STARYCH PROBOSZCZEWICACH W CZASIE PANDEMII COVID-19 

Rozdział 1

Ogólne zasady organizacji pracy

§ 1. 1. W budynku Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach mogą przebywać pracownicy szkoły i uczniowie do niej uczęszczający.

2.       Osoby z zewnątrz na terenie szkoły:

1)   ograniczone zostaje przebywanie w placówce osób z zewnątrz, zalecany jest kontakt telefoniczny lub mailowy;

2)   w przypadku konieczności kontaktu bezpośredniego osoby z zewnątrz są zobowiązane do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk;

3)   do budynku szkoły mogą wchodzić tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej;

4)   osoby z zewnątrz mogą przebywać tylko na parterze w części korytarza prowadzącej do sekretariatu; w pozostałych częściach budynku tylko za zgodą dyrektora szkoły.

3.       Do szkoły nie przychodzą nauczyciele i inni pracownicy, którzy są objęci kwarantanną lub izolacją domową albo mają objawy choroby zakaźnej.

4.       Każda osoba wchodząca do szkoły bezwzględnie zobligowana jest do zapoznania się z zasadami prawidłowego dezynfekowania oraz mycia rąk, zdezynfekowania, zachowania bezpiecznego dystansu, zasłaniania nosa i ust maseczką.

5.       W szkole znajduje się pomieszczenie (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę
w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

6.       Na terenie szkoły umieszczone są numery telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.

 

Rozdział 2

Obowiązki Dyrektora

§2. 1. Uczniowie uczestniczący w zajęciach w szkole powinni przebywać, w miarę możliwości,  w wyznaczonych i stałych salach.

3.       Do zadań dyrektora należy w szczególności:

1)       umieszczenie przy wejściu do budynku szkoły  informacji o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego;

2)       umieszczenie płynu do dezynfekcji rąk przy wejściu do szkoły i zobligowanie wszystkich do korzystania z niego;

3)       zaopatrzenie pracowników w środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne;

4)       umieszczenie plakatów w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcje do dezynfekcji rąk;

5)       poinformowanie pracowników aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych;

6)       poinstruowanie wszystkich pracowników o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań;

7)        wyznaczenie i przygotowanie pomieszczenia (wyposażonego m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych;

8)        umieszczenie w łatwo dostępnym miejscu numerów telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych;

9)        przygotowanie szybkiej ścieżki komunikacji z rodzicami.

4.       Pracownicy obsługi zajmujący się utrzymaniem szkoły w czystości posiadają sprzęt i środki do prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich,
w tym blatów w salach lekcyjnych i innych pomieszczeniach.

 

Rozdział 3

Informacje dla rodziców i uczniów

§ 3. 1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

2.       Do szkoły dzieci i uczniowie przychodzą (są przyprowadzani) o wyznaczonych godzinach.

3.       Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez rodziców/opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej

4.       W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, m. in. stosowania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych szkoły lub gdy nie ma możliwości zachowania dystansu na terenie szkoły (rekomendowane maseczki chirurgiczne).

5.       Rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci nie wchodzą do budynku szkoły.

6.       Rodzice mogą odprowadzić dziecko do wyznaczonych drzwi wejściowych do szkoły.

7.       W wyznaczonym miejscu przed szkołą na uczniów klas pierwszych w okresie adaptacyjnym będzie czekał nauczyciel, który poprowadzi całą grupę do klasy. Podobnie po zajęciach - rodzic czeka na dziecko przed szkołą.

8.       W trakcie wchodzenia do budynku szkoły i korzystania z szatni, należy zachować odstęp 1,5m - 2m od innych dzieci. Nie tłoczyć się przed wejściem.

9.       Każda grupa ma przypisany odrębny, w miarę możliwości, boks w szatni lub wyznaczone wieszaki na korytarzu szkolnym.

10.     W szczególnych sytuacjach rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wejść do budynku szkoły, zachowując zasady:

1)       1 opiekun z dzieckiem/dziećmi;

2)       dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m;

3)       dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m;

4)       opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.

11.    Podczas przerw uczniowie powinni unikać przebywania w większych grupach.

12.    Dzieci w kontaktach z kolegami powinny zachowywać dystans, unikać tradycyjnych form powitania, dotykania się w czasie zabawy, przytulania, podawania ręki.

13.    Uczniowie poszczególnych oddziałów nie powinni kontaktować się ze sobą – przerwy uczniowie spędzają w wyznaczonych miejscach.

14.    Aby ograniczyć liczbę uczniów przebywających jednocześnie na korytarzach w czasie przerw - część oddziałów przerwy spędza w salach, część wychodzi na korytarz a część na świeże powietrze. Organizacja wyjść uczniów na przerwy jest dostosowywana do warunków pogodowych.

15.    Ze względu na bezpieczeństwo i możliwość zakażenia uczniowie korzystają z wyznaczonych dla klas toalet.

16.    Ze względu na konieczność zapewnienia szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia, rodzice przekazują szkole co najmniej dwa sposoby skutecznego kontaktu (telefony, maile itp.); w razie zmian zobowiązani są niezwłocznie do uaktualnienia danych.

17.    Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperaturę powyżej 38oC, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły własnym środkiem transportu.

18.    Wszystkie zajęcia, z wyłączeniem edukacji informatycznej/informatyki, wychowania fizycznego prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej wyznaczonej sali – zgodnie z przydziałem sal w indywidualnym tygodniowym rozkładzie zajęć dla oddziału.

19.    Na zajęcia edukacji informatycznej/informatyki, wychowania fizycznego klasa przechodzi przez przestrzenie wspólne z nauczycielem.

20.    W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, zaleca się:

1)       zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika;

2)       pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela;

3)       przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,

4)       w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów;

5)       w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.

21.    Przed i po każdych zajęciach w innej sali uczniowie myją ręce.

22.    Jeżeli rodzice zgłaszają, ze dziecko nie może dezynfekować rąk ze względu na problemy zdrowotne – dziecko szczególnie uważnie myje ręce mydłem. Nauczyciel opiekujący się klasą, szczególnie w czasie zajęć świetlicowych,  jest zobowiązany do nadzoru nad myciem rąk u tego dziecka.

23.    Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie zdezynfekować lub umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

24.    Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze.

25.    Uczniowie nie powinni pożyczać sobie  przyborów szkolnych.

26.    Uczniowie mogą zostawiać podręczniki i przybory w szkole.

27.    W trakcie zajęć zaleca się unikanie organizacji pracy uczniów w małych grupach lub parach, nie organizuje się także oceny koleżeńskiej prac ani innych działań związanych z wymianą rzeczy należących do innego ucznia,

28.    Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerw, a także w dni wolne od zajęć.

29.    Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.

30.    W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego zostaną prowadzone na otwartej przestrzeni.

31.    Ze względu na wskazania, aby zajęcia wychowania fizycznego odbywały się w miarę możliwości na powietrzu uczniowie powinni mieć ze sobą strój stosowny do panujących warunków atmosferycznych.

32.    Dzieci korzystają z przebieralni przy sali gimnastycznej w sposób rotacyjny. Połowa grupy przebiera się w szatni zachowując bezpieczne odstępy (skracając czas przebierania się i przebywania w szatni do minimum), natomiast druga część grupy oczekuje w bezpiecznych odstępach we wskazanym miejscu.

33.    Podczas lekcji wychowania fizycznego i zajęć sportowych będą ograniczone ćwiczenia i gry kontaktowe (np. sztuki walki, gimnastyka, koszykówka, piłka ręczna). Gry i ćwiczenia kontaktowe zostają zastąpione innymi (np. siatkówka, lekkoatletyka, trening przekrojowy, tenis stołowy i ziemny, badminton, biegi przełajowe).

34.    Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

35.     Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

36.    Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, a w razie potrzeby w innych salach.

37.    W sali lekcyjnej podczas wszystkich zajęć uczniowie powinni zajmować to samo wyznaczone miejsce, nie przesiadać się samowolnie.

38.    Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w szkole, rodzic/opiekun zobowiązany jest do przekazania Dyrektorowi lub nauczycielowi istotnych informacji o stanie jego zdrowia.

39.    Rodzice/opiekunowie mają obowiązek zaopatrz dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu (rekomendowane maseczki chirurgiczne).

40.    W szkole jest obowiązek noszenia maseczki w przestrzeniach wspólnych (np. szatnia, korytarz, biblioteka).

41.    Do obowiązków rodziców/opiekunów należy:

1)   dopilnowanie żeby dziecko nie zabierało do szkoły niepotrzebnych przedmiotów (np. zabawek itp.);

2)   regularne przypominanie dziecku o podstawowych zasadach higieny;

3)   podkreślanie, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie;

4)   zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

42.    Uczniowie korzystający z transportu publicznego zobowiązani są do zakrywania nosa i ust w autobusie oraz dostosowania się do zaleceń kierowcy i opiekuna.

43.    Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).

44.    Rodzice muszą liczyć się z wydłużeniem czasu oddania i odbierania dziecka ze szkoły, ze względu na stosowane procedury.

45.    W razie pytań i problemów wskazany jest kontakt telefoniczny/ mailowy z sekretariatem szkoły lub wychowawcą.

46.    Rodziców zobowiązuje się do przekazania powyższych zasad wszystkim osobom, które będą przyprowadzać dziecko oraz osobom upoważnionym do odbioru dziecka ze szkoły.

Rozdział 4

Obowiązki nauczycieli i pracowników administracji i obsługi

§ 4. 1. Pracownicy przychodzą do pracy, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych natychmiast powiadamiają telefonicznie dyrektora szkoły.

2.       Nauczyciel jest zobligowany do wyjaśnienia dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone.

3.       Nauczyciel unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym miejscu.

4.       Pracownicy szkoły powinni zwracać szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną i dołożyć wszelkich starań, by chronić siebie, dzieci i innych pracowników przed zarażeniem.

5.       Pracownicy zostaną zaopatrzeni w środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, środki myjące i dezynfekujące i w razie potrzeby fartuchy).

6.       Maseczki winny być używane w kontaktach z rodzicami z zachowaniem dystansu odległości oraz w kontaktach z osobami z zewnątrz.

7.        Podczas wykonywania czynności służbowych, wykonywanych bez kontaktu z osobami z zewnątrz,  maseczkę można zdjąć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.

8.        Środki ochrony osobistej wielokrotnego użytku jak: fartuchy wodoodporne i inne należy dezynfekować zgodnie z zaleceniem producenta, maseczki wielokrotnego użytku należy uprać w temperaturze co najmniej 60 stopni i wyprasować.

9.        Każdy pracownik ma obowiązek niezwłocznego informowania dyrektora szkoły o zdarzeniach mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo dzieci oraz pracowników w zakresie szerzenia się COVID -19.

10.    Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

11.    Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.

12.    W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy, wskazany przez nauczyciela, oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości częściej.

13.    Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Uczniowie spędzają przerwy pod nadzorem nauczyciela.

14.     Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.

15.     Nauczyciel zobowiązany jest zwracać uwagę uczniom na konieczność regularnego mycia rąk, szczególnie po przybyciu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.

16.     W razie wystąpienia niepokojących objawów nauczyciel może zmierzyć uczniowi/dziecku temperaturę termometrem bezdotykowym.

17.    Zasady zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii podczas korzystania z zajęć świetlicowych zawarte są w regulaminie świetlicy.

18.    Środki do dezynfekcji rąk powinny być rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.

19.    Świetlicę należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

20.    Pracownicy administracji oraz obsługi powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

21.    Każda osoba sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości danych pomieszczeń będzie wypełniać kartę monitoringu wykonywanych prac porządkowo – dezynfekcyjnych oraz wietrzenia sal i korytarzy w brzmieniu załącznika nr 1.

22.    Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

23.    Zaleca się:

1)      utrzymywanie ciągów komunikacyjnych w czystości (podłóg szatni i korytarzy) – mycie 2 razy dziennie lub częściej w razie potrzeby,

2)      dezynfekcja powierzchni dotykowych: poręcze, klamki, wyłączniki – raz dziennie oraz w razie potrzeby,

3)      dezynfekcja sprzętu i powierzchni płaskich w tym blatów, poręczy krzeseł przynajmniej raz dziennie oraz w razie potrzeby,

4)      dezynfekcja toalet – 2 razy dziennie całościowo, doraźnie po każdej przerwie oraz w razie potrzeby,

5)      czyszczenie z użyciem detergentów lub dezynfekcję sprzętu na placu zabaw lub boisku co najmniej raz dziennie w dni, w których warunki pogodowe pozwalają na korzystanie z ww.

24.    Do obowiązków personelu obsługi należy także:

1)      sprawdzanie poziomu płynów do dezynfekcji rąk w pojemnikach umieszczonych przy wejściu do szkoły oraz w użytkowanych salach i pomieszczeniach i bieżące uzupełnianie,

2)      sprawdzanie ilości rękawiczek jednorazowego użytku i bieżące uzupełnianie,

3)      napełnianie i uzupełnianie podajników i dozowników w toaletach, a także ich mycie i dezynfekowanie,

4)      wymiana worków w koszach na śmieci, opróżnianie koszy oraz ich mycie i dezynfekcja.

 

 

Rozdział 5

Zasady korzystania z biblioteki szkolnej

§ 5. 1. Osoby korzystające z biblioteki zobowiązane są do stosowania się do obowiązujących zasad:

1)   będzie możliwe wypożyczanie tylko konkretnych tytułów i zamówionych książek w systemie OPAC (https://m027371.molnet.mol.pl/);

2)   czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do księgozbioru;

3)   w pomieszczeniu biblioteki i czytelni mogą przebywać jednocześnie dwie osoby;

4)   z komputerów będzie mogła korzystać jedna osoba po wcześniejszym zdezynfekowaniu stanowiska;

5)   wypożyczenia będą się odbywały przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zaleca się zachowanie bezpiecznej odległości między osobami w kolejce (1,5 – 2m); dla czytelników, którzy nie posiadają rękawiczek jednorazowych będzie udostępniony płyn do dezynfekcji rąk;

6)   każda zwrócona książka obowiązkowo będzie przechodzić dwudniową kwarantannę w wyznaczonym miejscu z zapisaną datą zwrotu, zanim trafi do kolejnego czytelnika.

2.       Harmonogram pracy biblioteki będzie dostosowany do potrzeb i możliwości szkoły; będzie udostępniony na stronie internetowej.

3.       Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia oraz dezynfekcję klamek, blatów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych co najmniej raz dziennie.

4.       Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować ręce i zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

 

Rozdział 6

Zasady korzystania z pracowni językowej i pracowni informatycznej

§ 6. 1.Z uwagi na bezpieczeństwo w pracowni językowej nie należy korzystać ze słuchawek, a do ćwiczeń ze słuchu wykorzystywać głośnik ogólny (dźwięk na salę) lub odtwarzacz CD.

2. Chęć obejrzenia czy wypożyczenia książek w języku angielskim znajdujących się w pracowni językowej należy zgłaszać nauczycielowi.

3. Należy unikać używania gier językowych podczas zajęć.

4. W pracowni informatycznej uczniowie zajmują na stałe przydzielone stanowiska pracy.

5. Przed wejściem grupy do pracowni informatycznej następuje dezynfekcja blatów, klawiatur i myszek komputerowych.

 

Rozdział 7

Zasady organizacji zajęć pozalekcyjnych

§ 7.  1.Zajęcia odbywają w przypisanych w planie salach, gabinetach, miejscach.

1.       W zajęciach biorą udział uczniowie zdrowi, bez objawów choroby.

2.       Opiekun grupy przed zajęciami dezynfekuje blaty ławek, a po zajęciach używane podczas lekcji pomoce szkolne, wietrzy pomieszczenie.

3.       Zajęcia odbywają się w niezbyt licznych grupach, należy brać pod uwagę wielkość pomieszczenia, by zapewnić dystans między uczestnikami.

4.       W zajęciach z pedagogiem/psychologiem w jego gabinecie może jednocześnie przebywać 2 uczniów (w wyjątkowych sytuacjach 3).

5.        Uczniowie zachowują podczas zajęć dystans i unikają kontaktu fizycznego z innymi osobami, nie przesiadają się, nie pożyczają przyborów.

6.       Nauczyciel unika ćwiczeń, zabaw i gier, podczas których może dochodzić do kontaktu fizycznego dzieci.

7.       Zajęcia sportowe zaleca się prowadzić w miarę możliwości na świeżym powietrzu.

8.       Dla każdego dziecka nauczyciel przygotowuje oddzielne pomoce dydaktyczne (np. karty pracy).

9.       Zwraca uwagę na zachowanie przez uczniów higieny i reżimu sanitarnego podczas zajęć.

Rozdział 8

Zasady funkcjonowania stołówki

§ 8. 1. Osoby wydające posiłki muszą przestrzegać zasad szczególnej ostrożności w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego:

1)   ograniczyć kontakty z pracownikami szkoły oraz dziećmi,

2)   zachować odległość stanowisk pracy min. 1,5 m,

3)   stosować środki ochrony osobistej.

2.       Szczególną uwagę należy zwracać na utrzymanie wysokiej higieny.

3.       Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

4.       Wydawanie posiłków musi odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, wymogów sanitarnych, reżimów zalecanych w okresie epidemii.

5.       Należy bezwzględnie dbać o czystość i dezynfekcję pomieszczeń kuchennych, myć i dezynfekować stanowiska pracy.

6.       Na stołówce może przebywać tylko jedna grupa wraz z dyżurującym nauczycielem lub wyznaczonym pracownikiem, przy czym uznaje się, że uczniowie spożywający posiłek w trakcie danej przerwy obiadowej stanowią grupę.

7.       Następna grupa może wejść na stołówkę po wykonaniu przez personel szkoły czynności dezynfekcyjno-porządkowych.

8.       W stołówce mogą przebywać wyłącznie uczniowie korzystający z posiłków i nauczyciele lub inni pracownicy wyznaczeni do opieki nad uczniami w stołówce.

9.        Przed wejściem do stołówki uczniowie myją ręce. W stołówce dostępne są płyny dezynfekujące ręce i instrukcje dezynfekowania rąk.

10.    Naczynia należy myć w zmywarce z funkcją wyparzania w temperaturze co najmniej 60 stopni z wykorzystaniem środków myjących.

 

Rozdział 9

Zasady przebywania na świeżym powietrzu

§9.  1. Dzieci mogą korzystać z placu zabaw, siłowni zewnętrznej i placu rekreacyjnego pod opieką nauczyciela.

2.       W dni umożliwiające korzystanie z placu zabaw i po jego opuszczeniu wszystkie urządzenia zabawowe zostają zdezynfekowane przez osobę wyznaczoną przez dyrektora szkoły (jeżeli dyrektor nie może zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw należy go zamknąć i oznaczyć taśmą zabezpieczającą przed użytkowaniem).

3.       Każda osoba odpowiedzialna za dezynfekcję urządzeń będzie wypełniać kartę monitoringu placu zabaw/siłowni zewnętrznej w brzmieniu załącznika nr 2.

4.       Przed wyjściem na teren zewnętrzny i po powrocie należy umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować.

 

Rozdział 10

Procedury sanitarne i higieniczne oraz zakres postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia  wirusem

§10. 1. Jeżeli rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka, nie mogą przychodzić do szkoły.

2.       O podejrzeniu choroby muszą niezwłocznie poinformować dyrektora, a także skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.

3.       Nauczyciel, który zauważył u dziecka oznaki choroby, niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły.

4.       W szkole jest przygotowane pomieszczenie, tzw. izolatorium, służące do odizolowania dziecka/ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w szkole oznaki chorobowe.

5.        Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.

6.        W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.

7.       W przypadku stwierdzenia u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego w ciągu ostatnich 14 dni objawów takich jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem należy:

1)   umieścić chorego w osobnym pomieszczeniu;

2)   bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub najbliższy oddział zakaźny;

3)   zamknąć budynek, nikogo nie wpuszczać ani nie wypuszczać, chyba że takie będą wytyczne Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej;

4)   dalej postępować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej;

5)   powiadomić rodziców lub rodzinę chorego;

6)   powiadomić organ prowadzący (Gmina Stara Biała);

7)   w przypadku zamknięcia placówki lub kwarantanny powiadomić Kuratorium Oświaty w Warszawie, Delegatura w Płocku.

8.       Dalsze kroki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym i o podjętych działaniach niezwłoczne informuje rodziców i pracowników szkoły.

9.       Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko/uczeń należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

10.    Należy ustalić liczbę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach placówki, w których przebywało dziecko podejrzane o zakażenie i zastosować się do wytycznych GIS odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

 

Rozdział 10

Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika szkoły

§ 10. 1. Pracownik przebywający w domu, w razie wystąpienia niepokojących objawów, nie powinien przychodzić do pracy.

2.       Pracownik o niepokojących objawach powinien niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły i skontaktować się ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić na pogotowie pod numer 999 lub 112.

3.       Jeśli stan choroby ujawni się podczas pracy w szkole, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub osoby uprawnione, i izoluje się od wszystkich osób w izolatorium.

4.       Dyrektor szkoły powiadamia o sytuacji, o której mowa w p.2, odpowiednie służby sanitarne, medyczne i organ prowadzący.

5.       W pomieszczeniu pełniącym rolę izolatorium nie mogą przebywać inne osoby.

6.       Pracownik z podejrzeniem zachorowania, o ile jej/jego stan zdrowia na to pozwoli, będzie przebywać w wyznaczonym pomieszczeniu sam do czasu przybycia odpowiednich służb.

7.       Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

8.       Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

9.       Zalecane jest ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części budynku, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

10.    O zaistniałym przypadku choroby lub podejrzeniu zarażenia należy powiadomić wszystkich pracowników oraz rodziców.

 

Rozdział 11

Uwagi końcowe

§ 12. 1.Ważne telefony:

1)   Numery alarmowe: 999, 112;

2)   Inspekcja sanitarna: +48 22 25 00 115

3)   Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ul. Kolegialna 20, Płock

pn.-pt. 7.30-15.05 –  telefon: 24 367 26 01; całodobowo: 609 817 331;

4)   Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Medyczna 19, Płock, Tel. 24 364 63 22;

5)   Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie – tel. 22 620 90 01 (06);

6)   Organ Prowadzący Gmina Stara Biała – tel. 243668710;

7)   Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Płocku – tel. 24 262 64 50;

8)   Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (całodobowe telefony dyżurne) –

tel. 666 035 666,   602 430 042;

9)   Całodobowa infolinia NFZ – tel. 800 190 590;

10)           Urząd Miejski Departament Edukacji – w godz. 8.00-15.45 tel. sekretariat 777 87 06 lub osoby prowadzące placówkę 71 777 76 19, 71 777 77 33, 71 777 76 90;

11)           Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 71 770 22 22.

2.       Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

Back to top