Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

27 września 2023 r. z okazji Dnia Chłopaka, uczestniczyliśmy (kl. 6a i 6b) w wycieczce do Płocka. Nasze świętowanie rozpoczęło się projekcją filmu „Kosmici w mojej szkole” w kinie NoveKino Przedwiośnie. Głównym bohaterem filmu jest nastoletni Norman: niezbyt popularny w szkole typ klasowego fajtłapy, interesujący się komiksami. W dniu, w którym na jednej z lekcji ma wygłosić prezentację o swojej największej pasji (UFO) wydarza się coś nieoczekiwanego – władzę nad jego umysłem przejmują… kosmici.
Po filmie

udaliśmy się do Spichlerza, oddziału Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych - „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” oraz „Sztuka Dalekiego Wschodu”. Dowiedzieliśmy się czym charakteryzuje się Mazowsze, czym zajmowali się mieszkańcy położonych nad Wisłą miejscowości (rybacy, piaskarze, żwirnicy, przewoźnicy), jak mieszkali, w co wierzyli, jak się ubierali. Ludowe postrzeganie świata stało się inspiracją do podziału wystawy na trzy zasadnicze części, strefę niebiańską - symbolizującą zaświaty, strefę ziemską - dom i jego zabezpieczenie przed „złem” i strefę podziemną - wyobrażenie piekła z wyrzeźbionym diabłem. Elementem wspólnym poszczególnych stref jest ogromne drzewo życia. To symbol środka świata, miejsce łączności pomiędzy sferą podziemną (korzenie) a niebiańską (korona). Na wystawie „Sztuka Dalekiego Wschodu” oglądaliśmy dzieła, których nie powstydziłyby się największe światowe muzea. W japońskiej części ekspozycji podziwialiśmy najsłynniejszy drzeworyt, czyli „Wielką falę” Hokusaia. W części koreańskiej, nie mogliśmy oderwać oczu od obiektu zazdrości europejskich muzeów orientalistycznych  – jedyną na naszym kontynencie kolekcję wielkoformatowych obrazów świątynnych zwanych taenghwa. Ten narodowy styl malarski Korei można zobaczyć tylko w starych buddyjskich świątyniach tego kraju. Wędrując po wystawie podziwialiśmy dzieła wykonane setki lat temu w Chinach, Mongolii czy Tybecie.

Wycieczka była bardzo ciekawa. Zdobyliśmy nową wiedzę na temat Mazowsza i sztuki Dalekiego Wschodu. Miło wspólnie spędziliśmy czas.

Eliza Niedbała, Katarzyna Kiełpińska, Ewa Topolewska i Ewa Kłosińska

Back to top