Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

26 września w Belwederze odbyła się konferencja „Debaty oksfordzkie i znaczenie wychowawcze retoryki w szkole”, która została zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Wśród gości znalazła się przedstawicielka naszej szkoły,

pani Aneta Gromanowska.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, językoznawcy, osoby zawodowo zajmujące się retoryką, dziennikarze oraz uczniowie. W pierwszej części spotkania swoje prelekcje wygłosili prof. Andrzej Waśko, doradca Prezydenta RP, prof. Marek Hermann, wykładowca i filolog klasyczny, dziennikarz i publicysta Igor Zalewski oraz Łukasz Słoniowski – twórca najstarszego w Polsce konkursu debat oksfordzkich. Natomiast w drugiej części goście mogli obejrzeć debatę oksfordzką na temat „W dzisiejszych czasach nie da się zatrzymać kryzysu czytelnictwa”, w której wzięły udział dwie drużyny: uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie (Mistrzowie Polski Debat Oksfordzkich 2019), którzy wystąpili w roli Drużyny Propozycji, a także uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (Mistrzowie Turnieju Debat Historycznych IPN 2019), którzy odegrali rolę Drużyny Opozycji. 

Nie ulega wątpliwości, że retoryka, czyli sztuka pięknego mówienia, przekonywania i precyzyjnego wyrażania swoich myśli, to umiejętność kluczowa we współczesnym świecie, dlatego elementy retoryki i nauki argumentowania znalazły się w nowej podstawie programowej z języka polskiego.

Po konferencji goście zwiedzili Belweder, w którym swego czasu rezydował sam marszałek Józef Piłsudski. Dziś pałac jest siedzibą Prezydenta Polski.

Back to top