Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

6 listopada 2020r. wszystkim uczniom klas pierwszych zostały wręczone książki przekazane przez Instytut Książki - organizatora kampanii „Mała książka – wielki człowiek". Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych.

Instytut Książki, kierując się doświadczeniem innych krajów, w 2017 roku zainicjował w Polsce

program bookstartowy – nowo narodzonym dzieciom i ich rodzicom na oddziałach położniczych rozdawane są Wyprawki Czytelnicze (książki i materiały edukacyjne dla rodziców). Mając na uwadze, że wyrobienie nawyków czytelniczych i rozbudzenie miłości do książek zaczyna się już od wczesnego dzieciństwa, podejmuje konkretne działania, dzięki którym dzieci, już od urodzenia, będą mieć łatwy dostęp do swoich pierwszych lektur. Projekt połączony jest z ogólnopolską kampanią społeczną „Mała książka – wielki człowiek", w ramach której przypomina rodzicom i opiekunom o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka

Od 2018 r. do czytania oraz regularnego odwiedzania bibliotek zachęca się również dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców. W blisko 6 tys. bibliotek publicznych (to około 80% wszystkich bibliotek w Polsce) mogą odebrać przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze – książkę, broszurę dla rodziców oraz Kartę Małego Czytelnika.

Trzeci etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki Instytut Książki chce zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Projekt rozpoczął się w październiku bieżącego roku w szkołach podstawowych w całej Polsce, przekazując wszystkim pierwszoklasistom przygotowane dla nich Wyprawki Czytelnicze. Projekt jest całkowicie bezpłatny, zarówno dla szkół, jak i uczniów. Instytut Książki pokrywa również koszty wysyłki wszystkich materiałów.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek" realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. W skład Wyprawki Czytelniczej wchodzą:

• „Pierwsze abecadło" – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;

• „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

• Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Więcej informacji dostępnych na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Lidia Chęcińska

Back to top